Week Two – Results and Performances

      Comments Off on Week Two – Results and Performances

The lead up to the second round of fixtures was very wet with some snow seen at grounds. Saturday dawned bright but a handful of games succumbed to the weather.  Birstwith remain on top of Division One and continue their good early season form.  We hope for some warm sunshine soon.

Knaresborough Forest 30th April 2016

The scene at Knaresborough Forest as the hail descended to put an end to the game when Pateley Bridge were on 52/0 (G.Hyde)

This week’s top dogs are:
John Moorhouse Ouseburn 2nds 105*
Michael Litterback (O) Studley Royal 2nds 6-20

Barry Gill continues with his excellent photographic journeys around Nidderdale, this week Hampsthwaite v Alne in Division One

Results and Statistics and Tables

Best Batting
John Moorhouse Ouseburn 2nds 105*
Rob Smirthwaite West Tanfield 2nds 97*
Robbie Kent Newby Hall 2nds 96
Dominic Taylor Burnt Yates 88
Ben Jones Ouseburn 2nds 86
Adam Kaminsky Arthington 79
Tom Scott-Smith Dacre Banks 75
Rob Proudly Alne 74
Scott Copley Killinghall 73*
James Donaldson North Stainley 72
Sam Parker Ouseburn 71
Craig Robinson Birstwith 71
Joss Spillman Helperby 71*
Dan Stark Beckwithshaw 3rds 70*
Dan Harris Wath and Melmerby 69*
Jo Nash Arthington 69
Josh Davies (O) Bishop Thornton 68
Tim Smith Ouseburn 2nds 68
Simon Evans Bishop Monkton 66*
Pat Gannon Spofforth 66
Derek Pickles Goldsborough 2nds 64
Joe Smith Beckwithshaw 3rds 64*
Richard Moss Ripon 2nds 61*
Chris Mitchell Alne 2nds 59
Steven McVean Rainton 58
Duncan Naylor Darley 57
Angus Shaw West Tanfield 53
Andrew Smith Masham 52*
Micah Campbell (O) Blubberhouses 50
Jamie Dalgleish Studley Royal 4ths 50
Jordan Webster Whixley 50
Dewi Winkle North Stainley 50

Best Bowling
Michael Litterback (O) Studley Royal 2nds 6-20
Oscar Way Bishop Monkton 6-44
Craig Broadley Masham 5-15
Micah Campbell (O) Blubberhouses 5-29
Max Stanyard Ripley 4ths 5-30
Nick McCall Spofforth 5-37
Simon Walker Spennithorne and Harmby 4-6
Andy Dobby Killinghall 4-15
Charlie Stokes Beckwithshaw 3rds 4-16
Jonny Millward Birstwith 4-17
James Thompson South Kilvington 4-10
Adam Secret Arthington 4-21
David Nudds Goldsborough 2nds 4-22
Anthony Addison Rainton 4-25
John Bowes Middleham 2nds 4-26
Javed Slater Burnt Yates 4-29
Rob Furniss Darley 2nds 4-31
Jamie Bryant Ouseburn 4-32
Jack Lever Ouseburn 2nds 4-36
Steven Green Whixley 2nds 4-37
Dan Marston Helperby 4-37
Jon Duffy Burton Leonard 4-42
Tom Holme Bolton Abbey 4-46
Izaya Broderick (O) Dacre Banks 4-54

Overall Batting Performances Rob Smirthwaite (West Tanfield 2nds) leads the way with 192 runs
Overall Bowling Performances Sam Tiffany (Beckwithshaw 3rds), Nick McCall (Spofforth), Max Beeley (Hampsthwaite) and Micah Campbell (O) (Blubberhouses ) are all on 8 wickets but Max sneaks into the overall lead with an economy of 2.52
Most Catches Bishop Monkton’s Dave Haley has snaffled 5 so far

It's only fair to share...Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest