Week Four – Results and Performances

      Comments Off on Week Four – Results and Performances

Saturday 14th May 2016
This week’s top bananas are the newly returned Nick Robinson at Spofforth with 118 and 4-43 and in second place must be Dan Harris of Wath and Melmerby with a knock of 105 and 4-34.  Cracking efforts lads.  Goldsborough’s Damon Ive celebrated his 50th birthday with a knock of 138* against Ripley.  Jamie Bryant took 8-27 in Ouseburn’s demolition of early pace setters Birstwith.

League Tables Results Stats and MVP

Division One TABLE
Burton Leonard 275/3 (40.3 overs) bt Knaresborough Forest 274/5 (45.0 overs)
Alne 182/2 (35.0 overs) bt Bishop Thornton 181/9 (45.0 overs)
Ouseburn 157/10 (39.0 overs) bt Birstwith 78/10 (23.5 overs)
Darley 232/7 (45.0 overs) bt Spofforth 228/10 (43.1 overs)
West Tanfield 207/9 (45.0 overs) bt Hampsthwaite 128/10 (33.4 overs)
Helperby 118/0 (25.4 overs) bt Pateley Bridge 117/7 (45.0 overs)

Division Two TABLE
Raskelf 164/9 (45.0 overs) bt Studley Royal 2nds 108/10 (34.5 overs)
Goldsborough 247/2 (42.0 overs) bt Ripley 243/10 (43.4 overs)
Blubberhouses 166/4 (26.2 overs) bt Thornton-le-Moor 161/8 (45.0 overs)
Markington 217/8 (45.0 overs) bt Dacre Banks 206/6 (45.0 overs)
Masham 164/1 (30.0 overs) bt Harrogate 3rds 163/10 (40.0 overs)
Newby Hall 192/9 (45.0 overs) bt Scotton 146/10 (39.5 overs)

Division Three TABLE
Wath and Melmerby 302/8 (45.0 overs) bt Middleham 201/10 (43.0 overs)
Birstwith 2nds 125/2 (30.5 overs) bt Lofthouse and Middlesmoor 123/10 (40.3 overs)
Whixley 252/5 (45.0 overs) bt Ripon 2nds 128/10 (37.4 overs)
Burnt Yates 235/9 (45.0 overs) bt Bishop Monkton 225/10 (44.2 overs)
Bolton Abbey 194/6 (28.4 overs) bt Pannal 2nds 193/4 (45.0 overs)
South Kilvington 192/0 (20.3 overs) bt Rainton 191/5 (45.0 overs)

Division Four TABLE
Ouseburn 2nds 295/7 (44.5 overs) bt Studley Royal 3rds 291/6 (45.0 overs)
Boroughbridge and Staveley 113/5 (28.2 overs) bt Masham 2nds 111/10 (37.4 overs)
Helperby 2nds 148/7 (45.0 overs) bt Crakehall 144/10 (34.4 overs)
Thornton Watlass 175/6 (41.3 overs) bt Killinghall 170/6 (45.0 overs)
Hampsthwaite 2nds 170/6 (40.4 overs) bt Kirkby Malzeard 169/7 (45.0 overs)

Division Five TABLE
Newby Hall 2nds 108/1 (13.0 overs) bt Pateley Bridge 2nds 106/8 (45.0 overs)
Blubberhouses 2nds 0/0 (0.0 overs) bye withBishop Thornton 2nds 0/0 (0.0 overs)
Ripley 2nds 192/3 (39.2 overs) bt Goldsborough, 2nds 191/9 (45.0 overs)
Arthington 249/5 (40.4 overs) bt Burton Leonard 2nds 246/7 (45.0 overs)
Newton-le-Willows 110/2 (17.2 overs) bt Glasshouses 107/8 (45.0 overs)
North Stainley 255/4 (45.0 overs) bt Sessay 3rds 199/4 (45.0 overs)

Division Six TABLE
Spennithorne and Harmby 33/0 (6.3 overs) bt Bolton Abbey 2nds 29/8 (14.0 overs)
Knaresborough Forest 2nds 217/8 (44.3 overs) bt Harrogate 4ths 215/6 (45.0 overs)
Darley 2nds 180/4 (45.0 overs) bt Spofforth 2nds 179/7 (45.0 overs)
Marton-cum-Grafton 139/6 (39.5 overs) bt Little Ribston 138/9 (37.2 overs)
Middleham 2nds 189/10 (37.5 overs) bt Pannal 3rds 140/6 (45.0 overs)
Raskelf 2nds 82/1 (16.3 overs) bt Pannal Ash 80/10 (31.5 overs)

Division Seven TABLE
Bedale 2nds 137/5 (33.1 overs) bt Galphay and Winksley 136/6 (45.0 overs)
Studley Royal 4ths 188/5 (45.0 overs) bt Beckwithshaw 3rds 66/10 (29.5 overs)
Thirsk 2nds 227/9 (40.4 overs) bt Ripley 3rds 110/10 (31.5 overs)
Burnt Yates 2nds 245/3 (45.0 overs) bt Boroughbridge and Staveley 2nds 212/6 (45.0 overs)
West Tanfield 2nds 275/5 (45.0 overs) bt Knaresborough Forest 3rds 145/9 (45.0 overs)
Birstwith 3rds 144/2 (26.0 overs) bt Rainton 2nds 142/7 (45.0 overs)

Division Eight  TABLE
Ripon 3rds 136/6 (22.0 overs) bt Whixley 2nds 134/8 (45.0 overs)
Arthington 2nds 0/0 (0.0 overs) bye withHelperby 3rds 0/0 (0.0 overs)
Scotton 2nds 88/4 (17.0 overs) bt Little Ribston 2nds 87/10 (45.0 overs)
Dacre Banks 2nds 237/10 (0.0 overs) bt Burton Leonard 3rds 175/7 (45.0 overs)
Studley Royal 5ths 87/3 (30.0 overs) bt Thirsk 3rds 84/9 (29.0 overs)
Wath and Melmerby 2nds 283/3 (45.0 overs) bt Ouseburn 3rds 242/10 (39.4 overs)
North Stainley 2nds 269/5 (45.0 overs) bt Ripley 4ths 227/10 (44.0 overs)

Centuries
Damon Ive Goldsborough 138*
Christopher Atkinson Ouseburn 3rds 134
Aaron Brunner (O) Knaresborough Forest 124
Nick Robinson Spofforth 118
Alex Fenwick Sessay 3rds 115*
Tony Wilson Boroughbridge and Staveley 2nds 114
Mark Townsend Burnt Yates 2nds 113*
Steven Light Burnt Yates 110*
Thomas Graham Wath and Melmerby 2nds 105
Dan Harris Wath and Melmerby 105
Nigel Donaldson North Stainley 2nds 104
Richard Kirby South Kilvington 101*

Fifties
Max Stanyard Ripley 4ths 96
John Bowes Middleham 2nds 95
Cian Evans Goldsborough 2nds 95
Jack Witham Whixley 93
Ian Clarkson Middleham 90
Andy Mackle Studley Royal 3rd 90
Ben Sedgley Harrogate Strays 89
Izaya Broderick Dacre Banks 88
Richard Grime Studley Royal 3rds 88*
Tom Ingham North Stainley 88
Ben Kettlewell Wath and Melmerby 85
Dave Mercer Harrogate 4ths 85
John Moorhouse Ousebunr 2nds 81
Ian Robinson Ripley 80
Luke Spence (O) Ripley 76
Dan Thirkell Burton Leonard 97
James Townsend 89
Rakesh Alva South Kilvington 85*
Matt Berrill Pannal 2nds 85
Mark Bradley Darley 2nds 84
Jack Martin Knaresborough Forest 81
Bill Hannay Dacre Banks 2nds 80
Riley Thompson (O) Markington 79
Billy Goode Thirsk 2nds 78
Adam Kaminsky Arthington 78
Dewi Winkle North Stainley 77
William Marshall Arthington 76
Kevin Holme Bolton Abbey 75*
James Abel West Tanfield 2nds 75
Steve Kettlewell Thirsk 2nds 75
Pete Carr Alne 74
Josh Forster Ouseburn 2nds 74
Simon Evans Bishop Monkton 72
Gary Muff Darley 72
Anthony Addision Rainton 71
Micah Campbell Blubberhouses 71
Ed Paxton Bishop Thornton 70
Jamie Dalgleish Studley Royal 4ths 69*
Jordan Webster Whixley 65
Stuart Clark West Tanfield 64
Andrew Omrod Wath and Melmerby 2nds 63
Matthew Wilks West Tanfield 2nds 63
Matt Cavanagh Helperby 62*
Andy Coulson Bedale 2nds 61*
Rory Craig Birstwith 3rds 60
Phil Newton Masham 59*
Gav Hodson Goldsborough 2nds 59
Sam Crompton Burton Leonard 58
Luke Fletcher Boroughbridge and Staveley 58
Andy Lyall Studley Royal 58
Steve Morris Little Ribston 58
Bradley McCourt Masham 57*
Joss Hutchinson Burton Leonard 2nds 57
Shaun Brockhill Burnt Yates 56
Richard Hutchinson Alne 56
Tony Clark West Tanfield 2nds 55
Paul Yeadon Newby Hall 2nds 53*
Tom Hunter Ripley 2nds 53*
Tom Coote Knaresborough Forest 2nds 53
Pat Greenwood Whixley 52
Phil Rushfirst Pannal 3rds 51
Alex Taylor Wath and Melmerby 2nds 51
William Armstrong Galphay and Winksley 50*
Adam Fisher (O) Ouseburn 50

Four Wickets or More
Jamie Bryant Ouseburn 8-27
Lee Davision Spennithorne and Harmby 7-4
Charlie Scatchard Ripley 2nds 7-46
Wayne Gosling Studley Royal 2nds 6-30
Stuart Fowler Ripley 3rds 5-19
Sam Porter Raskelf 5-24
Nick Wain Birstwith 5-33
Nic Parson Burton Leonard 3rds 5-72
Shaun Brockhill Burnt Yates 5-73
Jake Fletcher Boroughbridge and Staveley 4-8
Harry Smith Studley Royal 4ths 4-9
Stuart Robertson Darley 4-19
Rob Smurthwaite West Tanfield 2nds 4-19
Simon Taylor Boroughbridge and Staveley 4-20
Jack Dunn Birstwith 2nds 4-21
Umar Jamil Blubberhouses 4-29
Dan Harris Wath and Melmerby 4-34
Alan Coote Knaresborough Forest 2nds 4-35
John Tuley Helperby 2nds 4-39
Steve Duffin Whixley 2nds 4-40
Nick Robinson Spofforth 4-43
Mike Cockle Goldsborough 4-46
Max Beeley Hampsthwaite 4-49
Angus Shaw West Tanfield 4-52
Ben Bramley North Stainley 2nds 4-58
Phil Stones Wath and Melmerby 2nds 4-61

It's only fair to share...Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest