Week Five – Results and Performances

      Comments Off on Week Five – Results and Performances

Saturday 21st May 2016
Today was a wet one. 11 games had no play due to the weather and a further 4 got started but didn’t finish.

Today’s Larry Limelight is Wath and Melmerby’s Bobby Hilton with a knock of 193 and 4-25 in their demolition of Ripon 2nds in Division Three. Wath racked up a respectable 371/4 scorecard

League Tables Results Stats and MVP
Batting – Most Runs (over 300)
Dan Harris Wath and Melmerby 381
Jarrod McPhee (O) Goldsborough 364
Bobby Hilton Wath and Melmerby 360
Thomas Mawer Spennithorne and Harmby 322
Micah Campbell Blubberhouses (O) 301

Wickets – Most Wickets (15 and over)
Lee Davison Spennithorne and Harmby 22
Jamie Bryant Ouseburn 21
David Wheeler Middleham 17
Nicky Smith (O) Burton Leonard 16
Gary Threlfall Knaresborough Forest 16
Charlie Scatchard Ripley 16
Dan Harris Wath and Melmerby 15
Craig Broadley Masham 15

Catches
Dave Haley Bishop Monkton 9

MVP – Top 10 So Far
1 Dan Harris Wath and Melmerby 104.82
2 Lee Davison Spennithorne and Harmby 90.59
3 Jamie Bryant Ouseburn 82.08
4 Bobby Hilton Wath and Melmerby 80.97
5 Micah Campbell Blubberhouses 79.07
6 Jarrod McPhee Goldsborough 75.00
7 Luke Spence Ripley 73.29
8 Ben Fielding Masham 69.94
9 Dave Henstock Newby Hall 68.96
10 Guy Smith Thornton Watlass  68.27

Division One TABLE
Burton Leonard 159/4 (22.3 overs) bt Pateley Bridge 158/8 (40.0 overs)
Ouseburn 151/10 (42.2 overs) bt Alne 64/10 (19.1 overs)
Hampsthwaite 0/0 (0.0 overs) abandoned with Birstwith 0/0 (0.0 overs)
Spofforth 148/8 (29.2 overs) abandoned with West Tanfield 169/9 (35.0 overs)
Helperby 183/8 (45.0 overs) abandoned with Bishop Thornton 139/5 (37.1 overs)
Darley 178/3 (39.0 overs) bt Knaresborough Forest 177/8 (45.0 overs)

Division Two TABLE
Raskelf 195/9 (40.0 overs) bt Dacre Banks 92/10 (30.2 overs)
Ripley 162/8 (42.0 overs) abandoned with Markington 127/7 (33.0 overs)
Harrogate Strays abandoned with Scotton
Studley Royal  0/0 (0.0 overs) abandoned with Blubberhouses 0/0 (0.0 overs)
Masham 235/5 (35.0 overs) bt Goldsborough 162/7 (35.0 overs)
Newby Hall 110/3 (18.1 overs) bt Thornton-le-Moor 108/10 (33.0 overs)

Division Three TABLE
Bolton Abbey 169/3 (22.3 overs) bt Birstwith 2nds 167/5 (35.0 overs)
Wath and Melmerby 371/4 (39.0 overs) bt Ripon 2nds 65/10 (23.2 overs)
Bishop Monkton 146/8 (37.5 overs) bt Whixley 143/10 (37.1 overs)
South Kilvington 0/0 (0.0 overs) abandoned with Pannal 2nds 0/0 (0.0 overs)
Burnt Yates 82/1 (9.2 overs) bt Lofthouse and Middlesmoor 77/9 (21.3 overs)
Middleham 232/6 (45.0 overs) bt Rainton 122/10 (39.1 overs)

Division Four TABLE
Crakehall abandoned with Masham 2nds
Boroughbridge and Staveley 86/4 (18.0 overs) bt Studley Royal 3rds 84/10 (30.4 overs)
Killinghall 0/0 (0.0 overs) abandoned with Helperby 2nds 0/0 (0.0 overs)
Kirkby Malzeard 116/5 (35.0 overs) bt Thornton Watlass 110/9 (35.0 overs)
Ouseburn 2nds 158/4 (31.1 overs) bt Sharow 154/8 (40.0 overs)

Division Five TABLE
Blubberhouses 2nds 0/0 (0.0 overs) abandoned with Newton-le-Willows 0/0 (0.0 overs)
Pateley Bridge 2nds 0/0 (0.0 overs) abandoned with Arthington 0/0 (0.0 overs)
Glasshouses 149/7 (30.0 overs) bt Ripley 2nds 105/8 (30.0 overs)
Newby Hall 2nds 160/10 (38.0 overs) bt Goldsborough, 2nds 152/10 (44.2 overs)
North Stainley 183/5 (35.0 overs) bt Burton Leonard 2nds 112/9 (26.2 overs)

Division Six TABLE
Bolton Abbey 2nds 139/8 (41.0 overs) abandoned with Pannal Ash 155/10 (39.3 overs)
Harrogate 4ths 215/1 (43.0 overs) bt Raskelf 2nds 77/10 (32.4 overs)
Darley 2nds 0/0 (0.0 overs) abandoned with Marton-cum-Grafton 0/0 (0.0 overs)
Spennithorne and Harmby 0/0 (0.0 overs) abandoned with Middleham 2nds 0/0 (0.0 overs)
Little Ribston 22/0 (9.2 overs) bt Knaresborough Forest 2nds 18/10 (14.3 overs)
Pannal 3rds 0/0 (0.0 overs) abandoned with Spofforth 2nds 0/0 (0.0 overs)

Division Seven TABLE
Beckwithshaw 3rds 0/0 (0.0 overs) abandoned with Boroughbridge and Staveley 2nds 0/0 (0.0 overs)
Ripley 3rds 81/3 (24.0 overs) abandoned with Studley Royal 4ths 253/8 (45.0 overs)
Knaresborough Forest 3rds 110/6 (35.0 overs) bt Bedale 2nds 76/8 (35.0 overs)
West Tanfield 2nds 150/8 (41.0 overs) bt Thirsk 2nds 147/10 (43.3 overs)
Galphay and Winksley 0/0 (0.0 overs) abandoned with Birstwith 3rds 0/0 (0.0 overs)
Burnt Yates 2nds 155/8 (30.0 overs) bt Rainton 2nds 154/3 (31.0 overs)

Division Eight  TABLE
Arthington 2nds 0/0 (0.0 overs) abandoned with Ripley 4ths 0/0 (0.0 overs)
Scotton 2nds 232/3 (38.0 overs) bt Dacre Banks 2nds 19/8 (15.0 overs)
Helperby 3rds 128/4 (29.0 overs) bt Little Ribston 2nds 127/7 (45.0 overs)
Wath and Melmerby 2nds 177/1 (23.4 overs) bt Burton Leonard 3rds 176/4 (38.0 overs)
Ouseburn 3rds 143/8 (24.3 overs) bt Thirsk 3rds 139/3 (45.0 overs)
Whixley 2nds 0/0 (0.0 overs) abandoned with North Stainley 2nds 0/0 (0.0 overs)
Studley Royal 5ths 108/8 (29.3 overs) bt Ripon 3rds 106/10 (33.0 overs)

Centuries
Bobby Hilton Wath and Melmerby 193
Charlie Lloyd Scotton 2nds 142*
Ben Parkinson Bolton Abbey 108*
Vince Greaves-Newall Studley Royal 4ths 108* (on loan from Arthington)

Fifties
Paul Yeadon Newby Hall 2nds 98*
Bradley McCourt Masham 97
Dan Harris Wath and Melmerby 95
Michael Wray Burton Leonard 3rds 93*
Gary Muff Darley 87*
Mark Roberts Harrogate 4ths 86*
Charlie Hutchinson Bishop Monkton 85
Luke Spence (O) Ripley 83
Harry Smith Ouseburn 2nds 80
Andrew Bottega (O) Spofforth 74
Josh Davies (O) Bishop Thornton 74
Ben Fielding (O) Masham 74
Alex Taylor Wath and Melmerby 2nds 67*
Rob Knox Rainton 2nds 66*
Neil Blaken Burton Leonard 65
Stuart Newstead Sharow 64*
Ryan Lamb Birstwith 2nds 64
Thomas Graham Wath and Melmerby 2nds 63*
Sam Howes Thirsk 2nds 61
Riley Thompson (O) Markington 59
Liam Murray MIddleham 57
John Richardson Whixley 57
Nick Brown Middleham 55
James Mannion Helperby 3rds 52*
Paul Kennedy Knaresborough Forest 51

Four Wickets or More
Thomas Egerton Scotton 2nds 6-6
Jamie Bryant Ouseburn 6-25
Peter Blinston Burnt Yates 6-33
Steve Buckton Kirkby Malzeard 6-20
Mark Daniels Little Ribston 5-10
Robert Horbury Harrogate 4ths 5-10
Riley Thompson (O) Newby Hall 5-17
Peter Johnson Markington 5-22
Paul Stalker Goldsborough 2nds 5-25
Julian Hulbert (O) West Tanfield 5-29
Tom Spence Thirsk 3rds 5-30
Martin Cressey Bolton Abbey 2nds 5-35
Callum Puttock North Stainley 5-42
Peter Brown Little Ribston 4-8
Gary Threlfell Knaresbrough Forest 3rds 4-11
Bradley Clark (O) Raskelf 4-14
Dan Wigby Bishop Monkton 4-16
Waquas Khan Glasshouses 4-19
Ben Collinson Thirsk 2nds 4-23
Simon Taylor Boroughbridge and Staveley 4-23
Ian Taylor Ripley 4-24
David Wheeler Middleham 4-24
Bobby Hilton Wath and Melmerby 4-25
Nick Kent Newby Hall 2nds 4-25
Nicky Smith (O) Burton Leonard 4-31
Chris Chris Darley 4-42
Nick Bumby Rainton 4-45

It's only fair to share...Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest