Week Six – Results and Performances

      Comments Off on Week Six – Results and Performances

Saturday 28th May 2016
This weeks Billy Big Time is Burton Leonard’s Nicky Smith who bagged 9-23 in their 8 wicket win over Hampsthwaite scorecard Elsewhere, Iain Barker hit 105 and then demolished Blubberhouses 2nds with 7-22 scorecard Josh Davies hit a career best 143 and took 4-24 in Bishop Thornton’s win over Knaresborough Forest.  Dewi Winkle hit 66 for North Stainley and then took 4-44 in his side’s win over Glasshouses scorecard Top of the pops with 158 was Chris Atkinson of Ouseburn 3rds.

26722688993_98b54e859d_o

Birstwith’s Will Hubbert destroys West Tanfield’s Jonny Luty’s Off Stump. (Barry Gill)

League Tables Results Stats and MVP

Six wins out of Six
Ouseburn 1sts
Masham 1sts
Scotton 2nds

Results
Division One TABLE
Darley 93/0 (10.0 overs) bt Alne 92/10 (36.5 overs)
Ouseburn 236/6 (45.0 overs) bt Pateley Bridge 106/10 (29.2 overs)
Birstwith 223/9 (45.0 overs) bt West Tanfield 153/10 (38.0 overs)
Spofforth 243/7 (45.0 overs) bt Helperby 171/8 (45.0 overs)
Bishop Thornton 215/9 (45.0 overs) bt Knaresborough Forest 147/10 (35.2 overs)
Burton Leonard 49/2 (8.3 overs) bt Hampsthwaite 48/10 (15.5 overs)

Division Two TABLE
Goldsborough 159/9 (32.3 overs) bt Blubberhouses 157/8 (45.0 overs)
Studley Royal 2nds 267/7 (45.0 overs) bt Scotton 245/7 (45.0 overs)
Dacre Banks 162/3 (36.2 overs) bt Harrogate 3rds 161/10 (39.3 overs)
Masham 234/7 (45.0 overs) bt Thornton-le-Moor 74/10 (26.2 overs)
Markington 125/1 (24.4 overs) bt Raskelf 124/10 (42.5 overs)
Ripley 197/6 (42.5 overs) bt Newby Hall 193/9 (45.0 overs)

Division Three TABLE
Bolton Abbey 240/9 (43.3 overs) bt Bishop Monkton 237/7 (45.0 overs)
Wath and Melmerby 128/1 (11.3 overs) bt Rainton 122/8 (45.0 overs)
South Kilvington 200/4 (24.5 overs) bt Lofthouse and Middlesmoor 199/7 (45.0 overs)
Birstwith 2nds 116/3 (31.5 overs) bt Ripon 2nds 112/8 (45.0 overs)
Middleham 145/3 (31.3 overs) bt Burnt Yates 141/9 (45.0 overs)
Whixley 175/7 (45.0 overs) bt Pannal 2nds 143/10 (41.3 overs)

Division Four TABLE
Boroughbridge and Staveley 88/3 (30.2 overs) bt Alne 2nds 87/4 (45.0 overs)
Hampsthwaite 2nds 230/3 (45.0 overs) bt Masham 2nds 96/10 (34.1 overs)
Thornton Watlass 112/2 (25.0 overs) bt Helperby 2nds 111/5 (45.0 overs)
Ouseburn 2nds 249/5 (45.0 overs) bt Crakehall 137/8 (45.0 overs)
Killinghall 83/1 (15.2 overs) bt Sharow 80/10 (39.3 overs)
Kirkby Malzeard 147/6 (39.1 overs) bt Studley Royal 3rds 146/8 (45.0 overs)

Division Five TABLE
Newton-le-Willows 182/6 (45.0 overs) bt Arthington 153/10 (39.0 overs)
Ripley 2nds 153/7 (44.3 overs) bt Newby Hall 2nds 150/6 (45.0 overs)
Burton Leonard 2nds 305/8 (45.0 overs) bt Blubberhouses 2nds 158/9 (38.0 overs)
Sessay 3rds 158/9 (45.0 overs) bt Pateley Bridge 2nds 90/10 (44.2 overs)
North Stainley 176/6 (45.0 overs) bt Glasshouses 92/10 (26.1 overs)
Bishop Thornton 2nds 248/9 (45.0 overs) bt Goldsborough, 2nds 146/10 (44.4 overs)

Division Six TABLE
Darley 2nds 138/5 (27.0 overs) bt Bolton Abbey 2nds 135/7 (45.0 overs)
Raskelf 2nds 292/6 (45.0 overs) bt Pannal 3rds 71/9 (22.0 overs)
Harrogate 4ths 163/9 (45.0 overs) bt Spennithorne and Harmby 126/9 (38.4 overs)
Pannal Ash 179/6 (45.0 overs) bt Little Ribston 146/9 (45.0 overs)
Knaresborough Forest 2nds 142/5 (35.4 overs) bt Middleham 2nds 141/10 (35.2 overs)
Spofforth 2nds 165/4 (32.5 overs) bt Marton-cum-Grafton 164/7 (45.0 overs)

Division Seven TABLE
Birstwith 3rds 117/1 (30.4 overs) bt Beckwithshaw 3rds 114/10 (42.0 overs)
Boroughbridge and Staveley 2nds 118/3 (29.0 overs) bt Knaresborough Forest 3rds 117/10 (37.2 overs)
Burnt Yates 2nds 224/5 (45.0 overs) bt Bedale 2nds 87/10 (33.1 overs)
Galphay and Winksley 73/9 (29.2 overs) bt Ripley 3rds 59/10 (31.0 overs)
Studley Royal 4ths v Thirsk 2nds no result yet
West Tanfield 2nds v Rainton 2nds no result yet

Division Eight  TABLE
Ouseburn 3rds 298/5 (45.0 overs) bt Burton Leonard 3rds 76/10 (30.4 overs)
Helperby 3rds 114/3 (34.2 overs) bt Thirsk 3rds 111/7 (45.0 overs)
Little Ribston 2nds 60/5 (13.5 overs) bt Ripley 4ths 59/8 (23.5 overs)
Scotton 2nds 181/4 (36.0 overs) bt Wath and Melmerby 2nds 180/6 (45.0 overs)
North Stainley 2nds 289/10 (45.0 overs) bt Ripon 3rds 156/10 (32.3 overs)
Arthington 2nds 173/8 (45.0 overs) bt Whixley 2nds 118/8 (45.0 overs)
Studley Royal 5ths conceded the fixture with Dacre Banks 2nds (unable to raise a team)

Centuries
Chris Atkinson Ouseburn 3rds 158
Austin Baker Raskelf 2nds 155
Josh Davies (O) Bishop Thornton 143
Rob Nicholson Studley Royal 2nds 128
Ben Parkinson Bolton Abbey 124*
Malcolm Faddy (O) Scotton 122*
Dave Henstock Newby Hall 112*
Stephen Raine Ouseburn 2nds 107
Iain Barker Burton Leonard 2nds 105
Charlie Hutchinson Bishop Monkton 105
Richard Kirkby South Kilvington 102*

Fifties
Ian Bartlett Hampsthwaite 2nds 93*
Bobby Hilton Wath and Melmerby 93*
Callum Halliday Scotton 90
Nick Robinson Spofforth 87
Pat Gannon Spofforth 81
Ben Sadler Bishop Thornton 2nds 79
Andrew Smith Masham 77
Joe Smith Pannal Ash 76*
Jonathan Coasts Studley Royal 3rds 73
Tom Spencer Sessay 3rds 72
Sam Parker Ouseburn 71
Rob Miller Ripley 2nds 70*
Miles Johnson Thornton Watlass 70*
Luke Haslam Crakehall 69*
John Foggitt Hampsthwaite 2nds 67
Paul Barlow Newton-le-Willows 66
Pat Greenwood Whixley 66
Chris Hill Studley Royal 2nds 66
Luke Spence (O) Ripley 66
Dewi Winkle North Stainley 66
Jim Riley Birstwith 65
Shaun Brockhill Burnt Yates 63
Jordan Marshal Harrogate Strays 63
Tom Graham Wath and Melmerby 2nds 63
Jack Martin Knaresborough Forest 62
Steve Brown Blubberhouses 2nds 59
Graham Bassitt Markington 58
Olive Turner Helperby 2nds 58*
Iain Fraser Kirkby Malzeard 57
David Nudds Goldsborough 2nds 57*
David Spencer Lofthouse and Middlesmoor 57
Aiden Bell Burnt Yates 2nds 56
Izaya Broderick (O) Dacre Banks 55*
Adam Fisher (O) Ouseburn 55
Thomas Egerton Scotton 2nds 53
Charlie Lloyd Scotton 2nds 53
Rob Sigsworth Raskelf 52
Johnathan Sutcliffe Marton-cum-Grafton 52
Nick Hodges Newton-le-Willows 51
Dan Spink Helperby 51
John Fawcett Spofforth 2nds 50*
Mick Wilkinson Knaresborough Forest 2nds 50*

Four or more wickets
Nicky Smith (O) Burton Leonard 9-23
Iain Barker Burton Leonard 2nds 7-22
Mark Peachey Dacre Banks 6-34
Graham Bassitt Markington 5-25
Jack Edwards Galphay and Winksley 5-25
Sam Parker Ouseburn 5-35
Mark Blackwell Hampsthwaite 2nds 4-5
Stephen Laurence Hampsthwaite 2nds 4-9
Connor Blacker-Meek Ouseburn 3rds 4-10
Phil Hood Boroughbridge and Staveley 2nds 4-14
Sean Lawson Little Ribston 2nds 4-14
Craig Easton Sessay 3rds 4-17
Mike Beecroft Darley 4-18
Richard Mitchell Boroughbridge and Staveley 2nds 4-18
Josh Davies (O) Bishop Thornton 4-24
Jack Amsden Ouseburn 3rds 4-25
Ben Canham Ripley 4ths 4-28
James McGregor Newton-le-Willows 4-37
Ian Taylor Ripley 4-37
Nick Kent Newby Hall 2nds 4-38
Iain fraser Kirkby Malzeard 4-40
Jacob Proctor Goldsborough 2nds 4-42
Jonny Luty West Tanfield 4-45
Graham Shorter Goldsborough 5-44
Richard Baxter Spennithorne and Harmby 5-46
Lee Platts Blubberhouses 5-47
Andy Lee Knaresborough Forest 2nds 4-17
Martyn Yeoman Burnt Yates 2nds 4-19
Richard Metcalfe Middleham 4-35
Ben Fielding (O) Masham 4-32
Ian Morland Scotton 4-44
Dewi Winkle North Stainley 4-44

It's only fair to share...Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest