Week Eight – Results and Performances

      Comments Off on Week Eight – Results and Performances

With the annual England v Rest of the World fixture tomorrow (Ingilby Shield) some timely runs and wickets for some of our Overseas players. Jarrod McPhee hits an unbeaten 114 against Raskelf to take his season total to 562.  Luke Spence hit 80 for Ripley (453 for the season) and Josh Davies continues his rich form with 54 (416 for the season).  Is Ben Fielding the tallest player in the League? He may well be but he took another 5 scalps today as his Masham side remain unbeaten and he takes his season total to 22.  Better late than never I guess, but Pateley’s Nick Shirt has put in an appearance in the Dale and took 4-64 today.  He also plays tomorrow at Glasshouses.

This week Barry Gill was at Ouseburn v Burton Leonard and Boroughbridge and Staveley v Ouseburn 2nds

Centuries
Adam Smith Masham 2nds 134*
Gavin Hodson Goldsborough 2nds 119*
Ian Hilton Sharow 113*
Aamir Rehman Blubberhouses 112
Jarrod McPhee (O) Goldsborough 114*
Alex Forsyth Pannal 2nds 114
Colin Chadwick Pateley Bridge 102*

Fifty or More Runs
Tom Hunter Ripley 2nds 99
Chris Gill Darley 94*
David Sowray Helperby 2nds 93
Rory Craig Birstwith 3rds 91*
Ben Fudali Newton-le-Willows 91*
Tom Whitaker Killinghall 89*
Ollie Ambler Masham 2nds 88
Nick Haigh Blubberhouses 2nds 83
Rob Nelson Bishop Thornton 82
Malcolm Faddy (O) Scotton 80
Luke Spence (O) Ripley 80
Lewis O’Donnell North Stainley 78*
Simon Armitage Birstwith 2nds 74
Amy Burton Glasshouses 73
Graham Brown Newton-le-Willows 71
Ken Major Thirsk 3rds 71
Stephen Hodgson Galphay and Winksley 70
Sam Linley Thornton-le-Moor 70
Mark Spilman Helperby 68
Rob Taylor Harrogate Strays 68
Andy Mackle Studley Royal 3rds 67
Liam Ormston Sessay 3rds 66
Leigh Parsons Burton Leonard 3rds 66
Rakesh Alva South Kilvington 65*
Trevor Bain Sharow 63
Dan Ewart Middleham 63
Charlie Hutchinson Bishop Monkton 63
Tim Marriner Darley 2nds 63
Andrew Valentine Thirsk 3rds 63
Andy Maltas Blubberhouses 62
Andy Ramsden Marton-cum-Grafton 61
Ben drummond Burton Leonard 2nds 60
Miles Hart Kirkby malzeard 60
Andrew Bottega Spofforth 59*
Sam Davill Raskelf 2nds 59
Tom Fryer Pateley Bridge 59
Daniel Walker Spennithorne and Harmby 59
Thomas Holme Bolton Abbey 57*
Stuart Clark West Tanfield 57
Matt Parker Knaresborough Forest 57
Jack Stabler-Langen Helperby 3rds 57
Gavin Hardisty Middleham 2nds 55
Josh Davies (O) Bishop Thornton 54
Matt Hanson Beckwithshaw 3rds 54
Robert Light Pateley Bridge 2nds 54*
Craig Umpleby Burnt Yates 54
Paul Yeadon Newby Hall 2nds 54
Tim Pacey Marton-cum-Grafton 52
Jamie Dalgleish Studley Royal 4ths 51
Ben Bramley North Stainley 2nds 50*
Grant Leivers Newby Hall 50
Martin Pearman Studley Royal 5ths 50
Matthew Poulter Helperby 2nds 50

Four or More Wickets
Luke Manion (O) Hampsthwaite 6-32
Harvey Green Whixley 2nds 6-38
Alan Coote Knaresborough Forest 2nds 5-13
Ben Fielding (O) Masham 5-21
Christian Elwiss-Hough Pannal 2nds 5-26
Simon Taylor Boroughbridge and Staveley 5-29
Andrew Heard Birstwith 2nds 5-40
Nick Robinson Spofforth 5-48
Will Patchett Bolton Abbey 4-7
Phoebe Turner Thirsk 3rds 4-11
Craig Broadley Masham 4-12
Steven Green Whixley 4-13
Chris Gill Darley 4-18
Kieran Bramley Masham 2nds 4-19
Alfie Spencer Sessay 3rds 4-21
Joel Middleton Sharow 4-23
Ben Kettlewell Wath and Melmerby 4-28
Nunjaroen Chakkarin Ouseburn 3rds 4-30
Andy Shaw Studley Royal 4ths 4-30
Chris Scurr Marton-cum-Grafton 4-31
Jack Dunn Birstwith 3rds 4-34
Jack Tart Thirsk 3rds 4-37
Daniel Thompson Hampsthwaite 2nds 4-38
Merv Holme Bolton Abbey 4-40
Andy Thompson Killinghall 4-41
Richard Kirby South Kilvington 4-42
Richard Baxter Spennithorne and Harmby 4-43
James McGregor Newton-le-Willows 4-44
Malcolm Faddy (O) Scotton 4-45
Tom Gaunt Ripon 3rds 4-47
Vince Greaves-Newall Arthington 4-49
Dave Alloway Knaresborough Forest 4-58
Harry Smith Studley Royal 3rds 4-59
Nick Shirt (O) Pateley Bridge 4-64

Results
Division One TABLE*
Spofforth, 1st XI 152/3 (20.4 overs) bt Alne, 1st XI 151/8 (45.0 overs)
Ouseburn, 1st XI 93/4 (19.0 overs) bt Burton Leonard, 1st XI 89/10 (28.0 overs)
Bishop Thornton, 1st XI 230/7 (43.1 overs) bt Pateley Bridge, 1st XI 252/6 (45.0 overs)
Knaresborough Forest, 1st XI 156/5 (34.4 overs) bt West Tanfield, 1st XI 155/10 (42.4 overs)
Darley, 1st XI 114/1 (18.3 overs) bt Birstwith, 1st XI 112/10 (28.5 overs)
Hampsthwaite, 1st XI 159/7 (39.0 overs) bt Helperby, 1st XI 155/10 (41.3 overs)

Division Two TABLE
Blubberhouses 284/7 (45.0 overs) bt Ripley 228/10 (40.5 overs)
Studley Royal 2nds 196/7 (44.3 overs) bt Harrogate Strays 193/6 (45.0 overs)
Goldsborough 236/7 (45.0 overs) bt Raskelf 211/9 (45.0 overs)
Masham 38/2 (5.5 overs) bt Markington 37/9 (18.5 overs)
Newby Hall, 1st XI 207/9 (45.0 overs) abandoned with Dacre Banks, 1st XI 61/3 (20.4 overs) RAIN
Scotton 210/6 (45.0 overs) bt Thornton-le-Moor 183/9 (45.0 overs)

Division Three TABLE
Birstwith 2nds 242/9 (45.0 overs) bt Middleham 210/10 (40.1 overs)
Wath and Melmerby 154/4 (22.4 overs) bt Bishop Monkton 152/10 (43.3 overs)
Bolton Abbey 119/2 (23.0 overs) bt Lofthouse and Middlesmoor 114/10 (29.2 overs)
Whixley 44/2 (10.4 overs) bt Rainton 43/10 (22.1 overs)
Pannal 2nds 220/5 (45.0 overs) bt Ripon 2nds 66/9 (28.0 overs)
South Kilvington 137/1 (15.0 overs) bt Burnt Yates 132/10 (42.0 overs)

Division Four TABLE
Boroughbridge and Staveley 176/9 (45.0 overs) bt Ouseburn 2nds 174/9 (45.0 overs)
Sharow 232/3 (45.0 overs) bt Crakehall 176/10 (39.4 overs)
Thornton Watlass 0/0 (0.0 overs) bt Alne 2nds  0/0 (0.0 overs)
Hampsthwaite 2nds 67/2 abandoned with Helperby 2nds 229/6 (45.0 overs) RAIN
Masham 2nds 254/1 (45.0 overs) bt Kirkby Malzeard 199/7 (45.0 overs)
Killinghall 203/5 (41.5 overs) bt Studley Royal 3rds 202/6 (45.0 overs)

Division Five TABLE
Glasshouses 195/8 (45.0 overs) bt Arthington 135/8 (45.0 overs)
Pateley Bridge 2nds 83/0 (14.0 overs) bt Bishop Thornton 2nds 82/10 (27.0 overs)
Sessay 3rds 180/5 (30.0 overs) bt Burton Leonard 2nds 177/10 (40.0 overs)
Ripley 2nds 215/5 (43.4 overs) bt Blubberhouses 2nds 214/5 (45.0 overs)
Newton-le-Willows 207/3 (42.2 overs) bt Newby Hall 2nds 206/8 (45.0 overs)
Goldsborough 2nds 205/9 (44.2 overs) bt North Stainley 201/8 (45.0 overs)

Division Six TABLE
Pannal Ash conceded to Harrogate, unable to raise a team
Raskelf 2nds 143/3 (25.2 overs) bt Darley 2nds 140/7 (45.0 overs)
Knaresborough Forest 2nds 117/2 (26.0 overs) bt Pannal 3rds 113/10 (34.5 overs)
Spennithorne and Harmby 121/2 (17.0 overs) bt Spofforth 2nds 120/10 (41.3 overs)
Bolton Abbey 2nds conceded to Little Ribston, unable to raise a team
Marton-cum-Grafton 227/5 (45.0 overs) bt Middleham 2nds 121/10 (40.0 overs)

Division Seven TABLE
Beckwithshaw 3rds 178/5 (38.0 overs) bt Galphay and Winksley 174/6 (45.0 overs)
Ripley 3rds 167/4 (37.4 overs) bt Rainton 2nds 165/6 (45.0 overs)
West Tanfield 69/5 (13.1 overs) bt Boroughbridge and Staveley 67/10 (28.2 overs)
Thirsk 2nds 98/3 (21.3 overs) bt Bedale 2nds 97/10 (34.2 overs)
Birstwith 3rds 192/4 (37.1 overs) bt Burnt Yates 2nds 191/9 (45.0 overs)
Studley Royal 4ths 181/6 (45.0 overs) bt Knaresborough Forest 3rds 141/10 (38.1 overs)

Division Eight  TABLE
Thirsk 3rds 241/7 (0.45 overs) bt Burton Leonard 3rds 134/10 (0.34 overs)
Scotton 2nds 149/9 (44.0 overs) bt Whixley 2nds 129/10 (31.0 overs)
Little Ribston 2nds where unable to raise a team against Dacre Banks 2nds
Wath and Melmerby 2nds 150/8 (41.3 overs) bt Studley Royal 5ths 127/7 (45.0 overs)
North Stainley 2nds 153/8 (45.0 overs) bt Ouseburn 3rds 110/10 (32.2 overs)
Ripon 3rds 150/9 (31.0 overs) bt Arthington 2nds 17/9 (34.0 overs)

It's only fair to share...Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest