Week Ten – Results and Performances

      Comments Off on Week Ten – Results and Performances

Not always the one to point out folk who’ve had a nightmare game, but having a gentle check through the scorecards I spotted the West Tanfield vs Helperby game in Division One.  Young Mungo Fawcett hit 112 following up on his 80 on debut last week and Sam Able choked on a ton with 98 but sandwiched in between batting at 2, hoping not to be noticed, is the Tanfield skipper, Harry Glatman.  1st ball, out, bowled Matt Cavanagh.

Anyway, enough of that, its as you were in Division One with both Ouseburn (51) and Darley (47) being beaten by the weather and take two points each. Its 10/10 and full marks for Masham as they beat Studley Royal 2nds by 3 wickets. Goldsborough consolidate 2nd place with a win over Harrogate Strays. 123 not out for Mike Cockle who has been healed after a stick neck last time out. Did the trick!

Division Three looks to be getting quite tasty at the top. Another win for Wath and Melmerby but a strong Burnt Yates this season were beaten by Whixley. 4 wickets from Martin Lofthouse helped restrict Yates to 166-9 In the second innings the charge for victory was lead by Carl Brockhill with 6-32 but it wasn’t enough and Whixley took the win to close the gap in fourth place. Bolton Abbey are looking strong too and are now level on points with Yates.

These guys parked 100 or over…
Graham Bassitt Markington 134*
Mike Cockle Goldsborough 123*
Ian Hilton Sharow 119*
Chris Saul Goldsborough 2nds 116*
Mungo Fawcett West Tanfield 112
Gav Hodson Goldsborough 2nds 109*
Ben Fudali Newton-le-Willows 102*

These guys hit over 50
Andy Colley Rainton 2nds 99
Sam Abel West Tanfield 98
Nick Stewart Studley Royal 2nds 93
Tyson Jackson Little Ribston 2nds 87
Bradley Clark (O) Raskelf 82*
Ben Fielding Masham 80
Toby Cockcroft Thirsk 2nds 79
Jamie Bryant Ouseburn 76
Nick Harland Ripon 3rds 75
Stephen Hodgson Galphay and Winksley 75
Matthew Poulter Helperby 3rds 75
Kevin Braithwaite Arthington 74
Rob Montgomery Kirkby Malzeard 72
James Pocock Ouseburn 2nds 71*
Bash Khan Blubberhouses 70
Peter Hughes Darley 2nds 69
Ben Sedgley Harrogate Strays 67
Simon Pinkney Thornton-le-Moor 85*
Will Shaw Bishop Monkton 69
Alfred Grasby Helperby 2nds 66
Riley Thompson (O) Markington 65*
Jim Grange Studley Royal 2nds 63
Paul Newbould Darley 2nds 63
Billy Goode Thirsk 2nds 61
Julian Hulbert (O) West Tanfield 60*
Scott Copley Killinghall 60
Jarrod McPhee (O) Goldsborough 60
Ben Drummond Burton Leonard 2nds 58
Chris Hughes Newby Hall 2nds 58
Steve Brown Blubberhouses 2nds 56*
Munro Goldfield Knaresborough Forest 3rds 56
Andy Lockyer Markington 56
Craig Umpleby Burnt Yates 2nds 56
Matthew Smallwood Scotton 2nds 56
Andrew Dowson Arthington 2nds 54
James Kempley Harrogate Strays 54
Richard Lumb Little Ribston 2nds 53
Tom Barker Boroughbridge and Staveley 52
Ed Bennison Ouseburn 3rds 52
Steve Barnard Knaresborough Forest 3rds 51
Ben Mackrill Goldsborough 50

These guys took 4 or more scalps
Richard Symmonds North Stainley 2nds 6-7
Carl Brockhill Burnt Yates 6-32
Connor Eddleston Birstwith 2nds 5-22
Pete Hardisty Birstwith 5-22
Julian Corps Studley Royal 4ths 5-26
Brad Stephens (O) Darley 5-34
Luke Mannion (O) Hampsthwaite 5-36
Gary Threlfall Knaresborough Forest 3rds 5-46
Adam Clarke Killinghall 5-52
Sophie Richardson Wath and Melmerby 2nds 5-67
Andrew Heard Birstwith 2nds 4-18
Bradley Clark (O) Raskelf 4-23
Matthew Burn Raskelf 2nds 4-25
John Clark Thornton Watlass 4-28
Guy Smith Thornton Watlass 4-29
Tony Raper Alne 2nds 4-30
Colin Smith Studley Royal 3rds 4-33
Rob Ellis Knaresborough Forest 2nds 4-38
Ben Challis Knaresborough Forest 4-39
Waqas Khan Glasshouses 4-40
Sian England Thirsk 2nds 4-43
Charlie Rumford Scotton 2nds 4-43
Simon Taylor Boroughbridge and Staveley 4-43
Martin Lofthouse Whixley 4-44
James McGregor Newton-le-Willows 4-45
Ben Fielding Masham 4-50
John Moorhouse Ouseburn 2nds 4-50

Results
Division One TABLE
Birstwith 96/1 (8.1 overs) bt Alne 95/10 (29.2 overs)
Pateley Bridge 0/0 (0.0 overs) abandoned with Spofforth 117/1 (23.1 overs)
Burton Leonard 139/10 (42.3 overs) abandoned with Darley 91/5 (13.0 overs)
West Tanfield 298/3 (45.0 overs) bt Helperby 207/10 (42.0 overs)
Hampsthwaite 90/2 (10.3 overs) bt Bishop Thornton 89/10 (23.4 overs)
Knaresborough Forest 22/0 (5.0 overs) abandoned with Ouseburn 244/7 (45.0 overs)

Division Two TABLE
Dacre Banks 0/0 (0.0 overs) abandoned with Thornton-le-Moor 111/5 (29.0 overs)
Raskelf 195/4 (38.0 overs) bt Blubberhouses 194/8 (43.0 overs)
Goldsborough 262/3 (45.0 overs) bt Harrogate Strays 239/8 (45.0 overs)
Scotton 148/8 (45.0 overs) abandoned with Ripley 0/0 (0.0 overs)
Markington, 283/3 (37.0 overs) bt Newby Hall 103/9 (37.0 overs)
Masham 204/7 (35.2 overs) bt Studley Royal 2nds 203/9 (45.0 overs)

Division Three TABLE
Bishop Monkton 145/9 (32.3 overs) abandoned with South Kilvington 0/0 (0.0 overs)
Pannal 2nds 248/6 (45.0 overs) bt Rainton 234/7 (45.0 overs)
Whixley 168/8 (42.2 overs) bt Burnt Yates166/9 (45.0 overs)
Wath and Melmerby 134/10 (29.3 overs) bt Birstwith 2nds 115/10 (36.1 overs)
Ripon 2nds 89/2 (15.3 overs) bt Lofthouse and Middlesmoor 86/10 (25.1 overs)
Bolton Abbey 213/6 (30.0 overs) bt Middleham 212/9 (45.0 overs)

Division Four TABLE
Alne 2nds 60/0 (10.4 overs) bt Crakehall 56/9 (23.2 overs)
Sharow 226/5 (45.0 overs) bt Hampsthwaite 2nds 212/10 (41.5 overs)
Helperby 2nds 212/6 (45.0 overs) bt Masham 2nds 151/6 (45.0 overs)
Thornton Watlass 207/10 (42.0 overs) bt Studley Royal 3rds 107/10 (31.1 overs)
Boroughbridge and Staveley 211/6 (44.1 overs) bt Killinghall 208/10 (43.3 overs)
Ouseburn 2nds 154/2 (22.0 overs) bt Kirkby Malzeard 153/10 (39.0 overs)

Division Five TABLE
Newton-le-Willows 171/3 (28.5 overs) bt Bishop Thornton 2nds 167/10 (37.2 overs)
North Stainley 251/5 (45.0 overs) bt Ripley 2nds 169/8 (45.0 overs)
Blubberhouses 2nds 115/2 (31.0 overs) abandoned with Pateley Bridge 2nds 0/0 (0.0 overs)
Glasshouses 179/5 (45.0 overs) bt Sessay 3rds 177/10 (38.1 overs)
Goldsborough 2nds 331/1 (45.0 overs) abandoned with Burton Leonard 2nds 114/7 (30.0 overs)
Newby Hall 2nds 213/3 (34.5 overs) bt Arthington, 209/6 (43.0 overs)

Division Six TABLE
Bolton Abbey 2nds 0/0 (0.0 overs) abandoned with Middleham 2nds 0/0 (0.0 overs)
Spennithorne and Harmby 260/7 (45.0 overs) bt Little Ribston 165/10 (36.5 overs)
Darley 2nds 228/3 (37.0 overs) abandoned with Harrogate 4ths 0/0 (0.0 overs)
Raskelf 2nd 222/7 (45.0 overs) bt Spofforth 2nd 113/7 (31.4 overs)
Marton-cum-Grafton 178/9 (45.0 overs) bt Knaresborough Forest 2nds 156/10 (41.2 overs)
Pannal Ash 113/2 (16.4 overs) bt Pannal 3rds 0/9 (45.0 overs)

Division Seven TABLE
Beckwithshaw 3rds unable to raise a team vs Bedale 2nds
Boroughbridge and Staveley 2nds 154/8 (42.4 overs) bt Studley Royal 4ths 153/8 (45.0 overs)
West Tanfield 2nds 144/3 (29.0 overs) bt Birstwith 3rds 143/9 (45.0 overs)
Thirsk 2nds 215/4 (24.5 overs) bt Rainton 2nds 214/7 (45.0 overs)
Knaresborough Forest 3rds 204/7 (43.0 overs) bt Galphay and Winksley 200/9 (42.2 overs)
Ripley 3rds 120/6 (39.0 overs) abandoned with Burnt Yates 2nds 207/6 (44.0 overs)

Division Eight  TABLE
Studley Royal 5ths unable to raise a team against Whixley 2nds
Scotton 2nds 183/5 (43.0 overs) bt Ripon 3rds 180/10 (30.0 overs)
Arthington 2nds 110/4 (17.3 overs) bt Ouseburn 3rds 107/9 (25.5 overs)
Helperby 3rds 100/0 (0.0 overs) bt Dacre Banks 2nds 99/10 (0.0 overs)
Little Ribston 2nds 225/9 (45.0 overs) abandoned with Wath and Melmerby 2nds 0/0 (0.0 overs)
North Stainley 2nds 31/0 (3.5 overs) bt Burton Leonard 3rds 30/9 (15.1 overs)

It's only fair to share...Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest