Best Individual Bowling 1894-2017

FIGURESPLAYERTEAMOPPOSITIONSEASON
10-19S WaltonFellbeckBishop Thornton1950
10-20William KitsonBagby & BalkSharow1992
10-26Dearlove AddymanHampsthwaiteBeckwithshaw1927
10-55Tony ClayGlasshouses IINorth Stainley II1987
9-6A WilsonBilton IIGlasshouses1931
9-8Michael KennyKillinghallPannal1999
9-10Ronald DodsworthDacre Banks IIGlasshouses II1950
9-10Michael NixonDacre Banks IIArthington2005
9-12Paul BarthramStudley Royal IVBurton Leonard II2009
9-13Ben FieldingMashamWest Tanfield2017
9-15P AdamsBlubberhousesHampsthwaite II1987
9-15Graham FishOuseburnHampsthwaite2004
9-15Alex TaylorWath and Melmerby IIStudley Royal IV2016
9-17Paul DalbyBlubberhousesRaskelf2006
9-17Thomas HixonStudley Royal IIWest Tanfield2014
9-18David ArchboldScottonBurton Leonard1977
9-18M WinkleMasham IIBurnt Yates II1996
9-19Kevin WilksGoldsboroughHampsthwaite1994
9-19John WaringDishforthBishop Thornton2003
9-20S FletcherSowerbyPateley Bridge II1987
9-20Christopher PotterNewton-le-WillowsThornton-le-Moor2003
9-21Mark RentonRipon IIKirkby Malzeard2014
9-22R E PrestKnaresborough Forest1932
9-23Miles HomerDacre BanksOuseburn1985
9-23Nicky Smith Burton LeonardHampsthwaite2016
9-26H WatsonBurton LeonardStaveley1977
9-24Steven GreenWhixley IILittle Ribston II2015
9-25B HardcastleBirstwithPateley Bridge1977
9-25Shaun BradleyStaveley IIRipon III2008
9-28Andrew StobbsKillinghallGoldsborough II1996
9-31T SimpsonDarleyScotton1936
9-31M PettyDarley IIDacre Banks II1969
9-31Eric HousemanDacre BanksPateley Bridge1973
9-31Andrew PickersgillBolton AbbeyBagby & Balk2000
9-32Oliver UffindallNewby HallKillinghall2008
9-33Michael NixonDacre Banks IIOuseburn II2005
9-34Tony WhiteheadGoldsborough IISt. George's1977
9-34Leigh SkinnerBurnt Yates IIWest Tanfield1997
9-35A WorsnopCivil Service ArielSt. George's1977
9-35G RyderOuseburnHampsthwaite1977
9-36Simon TaylorStaveleyPateley Bridge1995
9-37Paul BarrickGoldsboroughNorth Stainley1992
9-38M WinkleMasham IIBurnt Yates II1996
9-45Antony BrownKnaresborough Forest IIRipley II1999
9-48Grant StancombeRipley IIGlasshouses1997
9-52Arnold HillMarkingtonKnaresborough Forest II1977
9-54Duncan FraserKirkby MalzeardRipley2000
9-56Dennis RichardsPannal IIGlasshouses1991
9-58Alexander HousemanDacre BanksGlasshouses1976
9-59Conan McKinleyGalphay & WinksleyKnaresborough Forest II1994
9-63Harvey LambleyPannal AshKnaresborough Forest1994
9-66Brian HilyardOuseburn IIStaveley II2000
9-74I MooreHelperbyStaveley1992
8-2Simon WalkerSpennithorne & HarmbyDarley II2013
8-2Stephen BucktonKirkby MalzeardMasham II2016
8-3Ian StottRaskelfStudley Royal III1996
8-4William EllisDacre BanksBurnt Yates1896
8-5W GregsonBurnt YatesFellbeck1921
8-5Thomas HixonStudley Royal IINewby Hall2017
8-6Edwin RichmondDacre BanksNidd Hall1921
8-6Thomas DerrickPateley BridgeFarnham1931
8-6J HolmesStaveley IIDacre Banks II1969
8-7P SteeleLingerfieldShaw Mills1949
8-7D WoodBurton LeonardDarley1950
8-8F NewbouldBirstwithHampsthwaite1894
8-8David AtkinsonDacre BanksGlasshouses1974
8-9Robert FawcettHarrogate Gas SportsBlubberhouses1991
8-9Derek ChapmanMashamKnaresborough Forest1996
8-9Wayne MurphyRipon IIIGalphay & Winksley II2004
8-10Rodney PicklesKirkby MalzeardHampsthwaite II1976
8-10Duncan FraserKirkby MalzeardHampsthwaite II1992
8-10Peter CostelloDishforthNewby Hall1995
8-11B GarbuttBishop ThorntonFerrensby1949
8-11S WalkerLofthouse & MiddlesmoorPateley Bridge1930
8-11Mark ThickettRipley IIPannal III1996
8-12William HackneyDacre BanksLofthouse & Middlesmoor1931
8-12Rodney PicklesKirkby MalzeardNewby Hall II1976
8-12Simon HobsonKnaresborough Forest IIIStaveley II1994
8-12Simon MeddBilton IIISouth Kilvington1994
8-12Simon TaylorStaveleyNewby Hall1997
8-12Christopher PenningtonArthingtonSharow II1999
8-12B HodgesNewton-le-WillowsThirsk III2001
8-13C ParkerKillinghallHampsthwaite1912
8-13Ronald DodsworthDacre Banks IIDarley II1950
8-13Mark BancroftBurnt YatesDacre Banks II1984
8-13Anthony CarringtonDacre BanksWath1998
8-13Simon HarrisonGoldsboroughDishforth1999
8-13Jonathan SmithPannalDacre Banks2000
8-13Steven CoombesNewton-le-WillowsSharow II2000
8-13Thomas CarverDarley IISouth Kilvington2005
8-13Pat GreenwoodWhixleyGalphay & Winksley2015
8-14W HackneyGlasshousesScotton1925
8-14D SwalesFellbeckHampsthwaite1934
8-14E HardcastlePateley BridgeShaw Mills1949
8-14William KitsonBagby & BalkRipley II1993
8-14Carl WilsonBurnt YatesWest Tanfield2006
8-14James ArmstrongBilton IIIRainton2007
8-14Stuart WatsonNorthallerton IIOuseburn III2009
8-15Thomas GillDacre BanksHampsthwaite1896
8-15T HousemanFarnhamHampsthwaite1928
8-15S RobinsonPateley BridgeHampsthwaite1933
8-15Alexander HousemanDacre BanksPateley Bridge1972
8-15S CroftStaveleyBurnt Yates1995
8-15Kevin HuntonThornton-le-MoorSharow II1999
8-16W RichmondBurnt YatesGlasshouses1895
8-16E HardcastlePateley Bridge IILingerfield1949
8-16Alan CoatesBurnt YatesPateley Bridge1977
8-16Wilfred WilberforceMarkingtonNorth Stainley 1988
8-17F BellGlasshousesKnaresborough 1921
8-17G RidewoodRipon IIDacre Banks II1981
8-17Michael MartellNewby HallGalphay & Winksley1999
8-17Stephen JonesPannal AshSouth Kilvington2000
8-18R HolmesGlasshousesRipley1894
8-18B SimpsonBilton IIGlasshouses II1922
8-18W BatemanHarrogate IIBeckwithshaw1928
8-18L KirkbrightPateley BridgeBirstwith1949
8-18Peter LeesDacre Banks IIHarrogate Gas Sports1976
8-18Stuart MilburnKillinghallWest Tanfield1990
8-18Jos OverendKillinghallOuseburn1994
8-18Paddy LoganKillinghallStaveley1998
8-18Howard BlackburnBolton AbbeyNewton-le-Willows1999
8-18J FrazerRipleyPannal II1999
8-18Ben MillikenKillinghallBirstwith2005
8-18Paul BarthramStudley Royal IVRipley II2009
8-18Lee DavisonSpennithorne & HarmbyNewton-le-Willows2017
8-19H HolmesPateley BridgeKillinghall1922
8-19J KirkbrightGlasshousesLofthouse & Middlesmoor1933
8-19Peter KippaxHarrogate IIRipon II2000
8-19Daniel WigbyBishop MonktonStaveley2005
8-20David RichmondBurnt YatesPateley Bridge1895
8-20F CarrHampsthwaiteBeckwithshaw1921
8-20M LayfieldPateley BridgeDacre Banks1923
8-20F BellGlasshousesBilton1924
8-20Alfred SowrayBishop ThorntonFerrensby1949
8-20Robert PeacockGlasshouses IIPateley Bridge1970
8-20Alan CollinsSouth KilvingtonWest Tanfield II1998
8-21William SutcliffeDacre BanksBurnt Yates1895
8-21David AtkinsonDacre BanksLofthouse & Middlesmoor1975
8-21H JacksonMasham IIBlubberhouses II1986
8-21G HeatonKnaresborough ForestNewby Hall1988
8-21Robin GoddenStudley RoyalBlubberhouses1996
8-21Callum JacksonBurnt Yates IIHarrogate IV2004
8-21Mark PeacheyDacre Banks IIStudley Royal IV2015
8-22Rodney PicklesKirkby MalzeardRainton1967
8-22S CarrBeckwithshaw IIMarkington1977
8-22Wilf WilberforceMarkingtonPateley Bridge1995
8-22Paul AinsleySharowGlasshouses1996
8-22Tony HodgsonSouth KilvingtonBlubberhouses II1996
8-22Keith BainGalphay & WinksleyStudley Royal III1999
8-22Mark TaylorPannal AshBishop Thornton II2010
8-22Andrew MarstonStudley Royal IIIDishforth2010
8-22Andrew MorganGoldsborough IIBlubberhouses II2016
8-23Albert SpittlehouseGlasshousesHampsthwaite1949
8-23Martin HingsPannalRipley1997
8-23Andrew StobbsBishop Thornton IIGalphay & Winksley II1999
8-24A LayfieldPateley BridgeDacre Banks1924
8-24J BrogdenBurnt YatesPateley Bridge II1928
8-24C JacksHarrogate AmateursDacre Banks II1973
8-24Peter LeesDacre Banks IIHampsthwaite II1974
8-24Howard ClaytonBagby & BalkBirstwith III1993
8-24Ken HornerBoroughbridgeGalphay & Winksley1997
8-24Ian CottrillAlne IIBurton Leonard II2004
8-24Kevin SlingerGlasshousesSharow2006
8-24Daniel MillarKnaresborough Forest IIIWath and Melmerby2011
8-25Richard PhilipsonBolton AbbeyMarton cum Grafton1998