Division Five

Winners of Batting and Bowling Awards

Batting (started 1972)       Bowling    
Year Name   Team   Name   Team
1972 F Wincup   Burton Leonards 2nds   G Beckett   Pateley Bridge 2nds
1973 G Peel   Dacre Banks 2nds   N Dobby   Killinghall 2nds
1974 D Crabtree   Dacre Banks 2nds   T Carver   Darley
1975 A Nelson   Glasshouses 2nds   P Barrick   St Georges B
1976 P Jefferson   Newby Hall   R Pickles   Kirkby Malzeard
1977 M Lancaster   Blubberhouses   M Vaughan   ICI
1978 R Pullan   Darley 2nds   A Nelson   Hampsthwaite 2nds
1979 S Chapman   ICI 2nds   D Burns   Pateley Bridge 2nds
1980 M Simpson   Staveley 2nds   D Baines   Boroughbridge 2nds
1981 F McConnell   ICI   T Fletcher   Alne
1982 G Lunn   Burton Leonards 2nds   T Brown   West Tanfield 2nds
1983 K Lambert   Boroughbridge   J Nattress   Galphay & Winksley
1984 S Horner   Boroughbridge   I Morris   Masham 2nds
1985 E Appleton   Staveley   C Bollon   Killinghall 2nds
1986 K Smithwaite   Masham 2nds   S Fletcher   Staveley
1987 G Holmes   Staveley   E Appleton   Staveley
1988 E Appleton   Staveley   A Nicholson   St George’s
1989 A Gill   Blubberhouses   G Greensword   Harrogate Amateurs
1990 P Pattison   Darley 2nds   G Bowden   Darley 2nds
1991 P Moss   Wath   D Smith   Staveley
1992 D Parkin   Harrogate Gas Sports   T Clark   Rainton
1993 P Crack   Hampsthwaite 2nds   J Waring   Dishforth
1994 P Boreham   Harogate Gas Sports   H Jackson   Masham 2nds
1995 D Clay   Glasshouses   A Collins   Thircon
1996 A Colley   Sharow   A Collins   Thircon
1997 S Watson   Bagby & Balk   H Clayton   Bagby & Balk
1998 A Carrington   Dacre Banks 2nds   M Howard   Raskelf
1999 I Parkinson   Bolton Abbey   A Pickersgill   Bolton Abbey
2000 L Furniss   Knaresborough Forest   S Jones   Pannal Ash
2001 A Derrick   Bishop Thornton   W Chambers   Burton Leonard 2nds
2002 N Brown   Middleham   W Chambers   Burton Leonard 2nds
2003 R Lumley   Marton cum Grafton   A Addison   Dishforth
2004 R Ellis   Glasshouses   J Hopkins   Ripley 2nds
2005 R Armstrong   K’boro Forest   K Marshall   Birstwith
2006 A Allen   Newby Hall   K Marshall   Birstwith
2007 D Thompson   Newton le Willows   G Williams   Thornton le Moor
2008 J Lincoln   Crakehall   R Smirthwaite   Thornton Watlass
2009 L Murdoch * Bilton 3rds   S Jackson   Studley Royal 3rds
2010 D Spencer   Lofthouse & Middlesmoor   C Costello   Lofthouse & Middlesmoor
2011 C Hutchinson   Bishop Monkton   N Kenyon   Spofforth 2nds
2012 R Hardy   Alne 2nds   A Marston   Studley Royal 3rds
2013 D Magee   South Kilvington   D Harris   Wath & Melmerby
2014 A Maltas   Blubberhouses 2nds   N Shaw   Blubberhouses 2nds
2015 L Haslam   Crakehall   J Fletcher   Boroughbridge and Staveley
2016 J Donaldson   North Stainley   C Scatchard   Ripley 2nds