Division One – Awards

Winners of Batting and Bowling Awards

Batting Bowling
Year Name Team Name Team
1912 J Cooper Burnt Yates J Morris Birstwith
1913 C W Ingleby Pateley Bridge C Scholes Bilton
1914 Orton Bilton F Kirkbright Glasshouses
1920 W Ellis Dacre Banks E Richmond Dacre Banks
1921 G Hardcastle Glasshouses F Bell Glasshouses
1922 T Kirkbright Glasshouses E Stott Beckwithshaw
1923 B B Wilson Killinghall G Hardcastle Glasshouses
1924 B B Wilson Killinghall W Ambler Harrogate 2nds
1925 T Kirkbright Pateley Bridge E Stott Beckwithshaw
1926 G Calvert Lofthouse E Calvert Lofthouse
1927 G Calvert Lofthouse A Laycock Harrogate 2nds
1928 W Henson Glasshouses E Stott Beckwithshaw
1929 T Kirkbright Glasshouses E Stott Beckwithshaw
1930 F Carr Hampsthwaite
1931 A B Carr Bilton H Henson
1932 H R C Bennett Prospect E Lundell Hampsthwaite
1934 G Calvert Lofthouse J Brogden
1935 C Marshall Pateley Bridge G Dinsdale Glasshouses
1936 A Pickard Darley W Hebblethwaite Hampsthwaite
1950 A Spittlehouse Glasshouses S Heaton Glasshouses
1951 R Powell Glasshouses R Weatherhead Beckwithshaw
1957 R Powell Glasshouses S Steele Beckwithshaw
1958 F Orton Ripon 2nds K A Vaughan Ripon 2nds
1969 E Houseman Dacre Banks J Irons Beckwithshaw
1970 K Backhouse Masham L Rigg Beckwithshaw
1971 D Briscombe Knaresborough Forest H Leeming Pateley Bridge
1972 R Towers Beckwithshaw A Houseman Dacre Banks
1973 J D Briscombe Knaresborough Forest E Houseman Dacre Banks
1974 R Smith Knaresborough Forest M Beasley Knaresborough Forest
1975 E Houseman Dacre Banks M Beasley Knaresborough Forest
1976 E Houseman Dacre Banks A Houseman Dacre Banks
1977 K Ford Beckwithshaw A Wynn Harrogate Amateurs
1978 T Tillotson Glasshouses P Elsworth Dacre Banks
1979 D Pearson Knaresborough Forest H Lambley Pannal
1980 E Houseman Dacre Banks A Houseman Dacre Banks
1981 E Houseman Dacre Banks E Houseman Dacre Banks
1982 E Houseman Dacre Banks A Houseman Dacre Banks
1983 Colin Hardcastle Glasshouses T Dixon Newby Hall
1984 M Richardson Knaresborough Forest M Stirling (O) Newby Hall
1985 P Moldrich (O) Newby Hall S Taylor Knaresborough Forest
1986 M Emmerson Pannal J Overend Killinghall
1987 Paul Sowray Bishop Thornton H Cooper Killinghall
1988 F Raper Alne H Cooper Killinghall
1989 J Crawford-Porter Killinghall D Taylor Killinghall
1990 P Chadwick Pateley Bridge S Milburn Killinghall
1991 T Fitzgerald (O) Newby Hall H Cooper Killinghall
1992 P Miller Pannal H Cooper Killinghall
1993 Paul Sowray Bishop Thornton H Cooper Killinghall
1994 M Emmerson Killinghall J Smith Pannal
1995 P Hampson (O) Pateley Bridge M Sowray Studley Royal
1996 J Bird (O) Pannal V Patrick (O) Dacre Banks
1997 P Thompson Pannal D Thompson Pannal
1998 J Drake Birstwith P Logan Killinghall
1999 C Dawson Killinghall J Foggitt Pannal
2000 R Jeffrey (O) Pateley Bridge J Drake Birstwith
2001 F Raper Alne J Crawford-Porter Killinghall
2002 O Uffindal Newby Hall O Uffindall Newby Hall
2003 A Johnson (O) Darley O Uffindall Newby Hall
2004 O Uffindall Newby Hall G Cull (O) Pannal
2005 O Uffindall Newby Hall S Milburn Killinghall
2006 O Uffindall Newby Hall O Uffindall Newby Hall
2007 O Uffindall Newby Hall S Kenny Alne
2008 D Salpietro (O) Killinghall L McKittrick (O) Newby Hall
2009 O Uffindall Newby Hall J Smith Pannal
2010 P Carr Alne A Ellis Pannal
2011 O Uffindall Ouseburn S Dale Ouseburn
2012 A Taylor Hampsthwaite D Waqas (O) Blubberhouses
2013 J Joy (O) Goldsborough D Marston Helperby
2014 D Lawrence (O) Killinghall C Morrison Ouseburn
2015 A Ellis Pannal S Dale Ouseburn
2015 C Gill Darley N Smith (O) Burton Leonard