Division Three

Winners of Batting and Bowling Awards

Batting         Bowling    
Year Name Team   Name Team
1969 C Batty   Burnt Yates   D Robinson   Markington
1970 W Ratcliffe   Hampsthwaite   P Schofield   Hampsthwaite
1971 F McConnel   ICI   T Lofthouse   ICI
1972 B C Rumford   South Stainley   K Bramley   Ouseburn
1973 R Henson   Darley   A Fishburn   North Stainley
1974 W Ratcliffe   Hampsthwaite   P Schofield   Hampsthwaite
1975 A Hill   Markington   D Thompson   Pannal
1976 D Ainsworth   Hampsthwaite   R Newton   Hampsthwaite
1977 P Harrison   Civil Service   M Brittain   St Georges
1978 S Horner   Bishop Monkton   S Jones   Civil Service
1979 P Potter   North Stainley   T Dixon   North Stainley
1980 G Mathews   Pateley Bridge   R Mills   Pateley Bridge
1981 G Liggins   Pateley Bridge   R Mills   Pateley Bridge
1982 G Furniss   Darley   A Coates   Markington
1983 G Furniss   Darley   G Ryder   Alne
1984 S Horner   Bishop Monkton   C Minton   Helperby
1985 N Jackson   Alne   R Whiteley   Harrogate 3rds
1986 D Fothergill   Lofthouse   J Nattress   Galphay & Winksley
1987 M Canavan   Newby Hall   A Grainger   Studley Royal
1988 F Brown   Bishop Monkton   S Wood   Goldsborough
1989 C Hardcastle   Glasshouses   D Luckett   Glasshouses
1990 S Holberry   Pannal 2nds   J Hutchinson   Bishop Monkton
1991 R Lawrence   Scotton Banks   F Wilkinson   North Stainley
1992 A Hutchinson   North Stainley   D Wooley   Ripley
1993 P Newcombe   Wath   A Morgan   Harrogate Amateurs
1994 A Clarke   Rainton   S Harrison   Burnt Yates
1995 J Abel   Birstwith   S Taylor   Staveley
1996 P Brown   Bishop Monkton   W Wilberforce   Markington
1997 D Atkinson   West Tanfield   J Waring   Dishforth
1998 W Spencer   Lofthouse   P Robinson   Knaresborough Forest
1999 B Bowes   Thircon   S Wilkinson   Lofthouse
2000 D Schwartzbach (O) North Stainley   S Yates   West Tanfield
2001 B Bowes   Thircon   M Sigsworth   Raskelf
2002 B Bowes   Thircon   J Cropper   Harrogate Strays
2003 L Newman   Studley Royal 2nds   M Palliser   Thircon
2004 J Tuley   Helperby   S Wilkinson   Lofthouse
2005 G Turnbull   Burnt Yates   M Carrick   Thorp Perrow
2006 R Ellis   Glasshouses   C Wilson   Burnt Yates
2007 P Reynolds (O) Ripon 2nds   P Ainsley   Sharow
2008 D Ive   Scotton   A Clark   West Tanfield
2009 D Ive   Scotton   C Hunt   Pannal 2nds
2010 W Dennis   Markington   T Hixon   Studley Royal 2nds
2011 T Stanford   Killinghall 2nds   A Clark   West Tanfield
2012 M Kinghorn   Ouseburn 2nds   P Ainsley   Kirkby Malzeard
2013 P Johnson   Markington   T Halliday   Scotton
2014 D Spencer   Lofthouse & Middlesmoor   R Hooks   Ripon 2nds
2015 J Kempley   Harrogate Strays   H Worrall   Bishop Monkton
2016 R Kirby   South Kilvington   D Taylor   Dacre Banks