Division Two

Winners of Batting and Bowling Awards

Batting       Bowling    
Year Name Team   Name Team
1921 J Cooper   Burnt Yates   W Lawn   Bilton 2nds
1923 Skaife   Darley   Clarkson   Burnt Yates
1924 E Kent   Darley   Calvert   Lofthouse
1925 E Kent   Darley   F Fawcett   Bilton 2nds
1929 E Kent   Darley   A Haithwaite   Fellbeck
1931         A Wilson   Bilton 2nds
1950 HF Holmes   Glasshouses 2nds   R Dodsworth   Dacre Banks 2nds
1951 W Kelley   Fellbeck   J Webster   Shaw Mills
1954         A Dodsworth   Dacre Banks 2nds
1957 B Gregson   South Stainley   D Worsnop   Markington
1958 E Houseman   Darley   L Rigg   Railway Athletic
1969 A Proud   West Tanfield   D Chapman   Masham
1970 M Gilyeard   Goldsborough   S Hainsworth   Railway Athletic
1971 C Barker   Harrogate Amateurs   D Thompson   Harrogate Amateurs
1972 I Chadwick   Glasshouses   R Mathews   Hampsthwaite
1973 K Backhouse   Masham   D Chapman   Masham
1974 J Stubbs   Goldsborough   K Bramley   Ouseburn
1975 M Gudgeon   Ouseburn   K Bramley   Ouseburn
1976 J Bridgeman   West Tanfield   M Reaks   Harrogate Strays
1977 M Heaton   Glasshouses   B Spence   Glasshouses
1978 M Gudgeon   Ouseburn   P Barrick   St Georges A
1979 A Rennison   Newby Hall   E Margis   Newby Hall
1980 K Barker   Bishop Monkton   T Dixon   North Stainley
1981 M Guiver   Glasshouses   A Perrett   Glasshouses
1982 K Barker   Bishop Monkton   S Croft   Staveley
1983 Paul Sowray   Bishop Thornton   I Bass   Birstwith
1984 J Crawford-Porter   Killinghall   P Darbyshire   Staveley
1985 G Furniss   Darley   C Minton   Helperby
1986 R Head   Civil Service   W Kitson   Harrogate Strays
1987 R Head   Civil Service   Malcolm Turner   Pannal Ash
1988 Paul Sowray   Bishop Thornton   S Rickerby   Dacre Banks
1989 S Macauley   Hampsthwaite   A Grainger   Studley Royal
1990 A Houghton   Harrogate Strays   R White   Hampsthwaite
1991 B Bowes   Sowerby   A Mackle   Studley Royal
1992 C Hodgson   Ouseburn   S Farrow   Masham
1993 R Timmins   Boroughbridge   P Robinson   Knaresborough Forest
1994 B Jackson   Alne   M Biskupski (O)   Wath
1995 M Parker   Ouseburn   J Bird   Pannal 2nds
1996 J Skienars   Ouseburn   R Dawson   Hampsthwaite
1997 P Lord   Ouseburn   K Lodge   Scotton Banks
1998 C Davies   Dacre Banks   K Lodge   Scotton Banks
1999 C Beaumont   Alne   M Martell (O)   Newby Hall
2000 J Pickles   Scotton Banks   J Frazer   Ripley
2001 O Uffindall   Newby Hall   E Barnett   Ripley
2002 W Davies   Blubberhouses   R Hooks   Kirkby Malzeard
2003 M Crawshaw   Burton Leonard   C Barnes   North Stainley
2004 G Smart   Harrogate Strays   C Barnes   North Stainley
2005 A Slack (O)   Pateley Bridge   R Garnham   Darley
2006 T Parker   Ouseburn   A Eden   Helperby
2007 A Galbrath   Burnt Yates   M Rolfe   Ripley
2008 R Hind (O)   Ripley   D Cockshott   Bishop Thornton
2009 A Monk   Sharow   A Darnell   Helperby
2010 M McEneaney   Blubberhouses   S Biker   Ripley
2011 D Kelly (O)   Newby Hall   S Taylor   Spofforth
2012 D Kelly (O)   Newby Hall   R Sands   Darley
2013 A Johnson   Pannal   I Taylor   Ripley
2014 A Hogan (O)   West Tanfield   J Furniss   Darley
2015 A Brunner (O)   Knaresborough Forest   B Fielding (O)   Masham
2016 J McPhee (O)   Goldsborough   B Fielding (O)   Masham